V samém srdci Paříže se nachází velká a neobyčejná paleta parků a zahrad. Tyto přírodní klenoty patří mezi věci, které nesmíte hlavním městě minout, poskytují navíc dokonalý odpočinek od hluku velkoměsta.

Pokud je jedna zahrada, kterou byste neměli vynechat, je to Jardin des Tuileries. Navrhl ji Le Nôtre v 17. století a je perfektním příkladem formální francouzské zahrady zasazené v přísné geometrické symetrii. Zahrada Tuileries představuje spolu s Jardin du Luxembourg vrchol francouzského krajinářského designu.

Na druhé straně vytváří Anglická zahrada zase uvolněnější pocit, s nepravidelnými prostory a rostlinami rostoucími v jejich přirozenosti, jako v Parc Monceau. Tento nádherně romantický park je místem nadčasového kouzla s kolonádami, sochami a starými ruinami .

V srdci města stojí také Parc Rives de Seine s rozlohou 10 hektarů rozkládající se na obou březích Seiny. Od Pont de l’Alma po Pont Royal na levém břehu a od Pont Neuf, přes Pont de Sull, až po Bassin de l’Arsenal na pravém břehu. Tato stromořadím lemována promenáda je poseta sportovními zařízeními, místy k odpočinku, hřišti pro děti nebo třeba občerstvením.

Některá zelená prostranství poskytují nádherné výhledy na kultovní pařížské památky, je jimi například Parc du Champ-de-Mars a Jardins du Trocadéro s jejich úžasným výhledem na Eiffelovu věž. Z Esplanade des Invalides si můžete vychutnat nádherný výhled na Grand Palais na jedné straně a dóm Invalidů na straně druhé. A procházka po Jardins des Champs-Elysées, která sahá od Place de la Concorde po kruhový objezd Champs-Elysées, odhaluje pohled na další krásná místa: rozlehlé trávníky, cesty lemované koňskými kaštany, formální květinové záhony, sochy, fontány, vodní toky a dětská hřitě. Návštěva jedné ze čtyř botanických zahrad hlavního města nabízí perfektní příležitost spojit procházku přírodou se vzdělávacím výletem. Jardin des Plantes, vytvořený v 17. století, byl první zahradou otevřenou pro pařížskou veřejnost. Tato slavná botanická zahrada není jen zeleným rájem uprostřed města, může se také pochlubit dvanácti zvláštními tematickými zahradami, kde je možné prozkoumat bohatství a rozmanitost rostlinného života. V zahradě jsou čtyři skleníky postaveny v roce 1830. Zde můžete obdivovat biologickou rozmanitost z celého světa – rostliny z nejrůznějších míst ze všech kontinentů: tropické lesy, pouště a vyprahlé krajiny. Fascinující!

Markéta Jiroušková, redaktorka Architecture Week


0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Language