Jedním z hlavních témat Hamburku je udržitelné budování. Město se nachází u Labe poblíž Severního moře, což znamená, že bude ovlivněno jeho stoupající hladinou. Budování s ohledem na budoucnost je proto pro vývoj tohoto města důležité.

Klimatická adaptace byla klíčová při přestavbě centra Hamburku. Bylo rozhodnuto vybudovat nové centrum o úroveň výš. To znamená, že Labe může stoupat i několik metrů, aniž by poškodilo budovy. K dispozici je také nižší úroveň s terasami a informačním střediskem, ty během bouřek můžou přetéct a přebytečnou vodu absorbovat.

V Hamburku se dodržují nová přísná pravidla pro izolaci a budovy se vyznačují vysokou energetickou účinností. Vzhledem ke klimatickým změnám stanovili hamburští urbanisté přísné normy pro izolaci. Kromě toho, vytváření oblastí s vysokou hustotou a mnohým vybavením zmenšuje vzdálenosti, které obyvatele nutí cestovat, čímž se také snižuje nutnost využívat automobily.

Udržitelné budovy jsou také důležitým tématem nedávno vystavěné čtvrti Wilhelmsburg. Nachází se zde budovy s ohřívači vody na sluneční energii, se slunečními reflektory používající sluneční světlo k prosvětlení domů, a záclony absorbující teplo – pokud se v domě ochladí, záclony své teplo vypustí. Najdeme tu také plně izolovaný dům. Tento dům prošel takzvaným „testem dveří“: když zavřeme všechna okna a dveře, malá větrná turbína pomocí infračerveného světla zkontroluje, zda tu uniká nějaké teplo. Jedinou nevýhodou je, že izolační materiál je sám o sobě docela neudržitelný…

Markéta Jiroušková, redaktorka Architecture Week

Categories: Naše města

0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Language