Přístav Hamburk, třetí největší v Evropě, nastavuje laťku pro zelená, udržitelná obchodní řešení. Pulzující průmyslové a obchodní centrum na severu Německa ukazuje, že ochrana životního prostředí a hospodářský úspěch mohou jít ruku v ruce.

Hamburský přístav je jedním z nejdůležitějších obchodních center v severní Evropě. U přístavů takové velikosti se udržitelnost stala velmi aktuální, protože ochrana životního prostředí nyní bývá jedním z hlavních faktorů pro obchodní rozhodnutí.

Hamburský námořní obchod začal před několika lety vyvíjet ekologické technologie, jejichž cílem je harmonizace ekonomických cílů a ekologických záležitostí. Dnešní přístav Hamburk se může pochlubit vysoce účinnými světovými přepravními řetězci v kombinaci se zelenými a udržitelnými přístavními operacemi.

Hamburský průmyslový přístav mnoha způsoby prokazuje, že přístav, který se pustí do ochrany zdrojů, neztratí svou konkurenční výhodu – naopak může být dokonce atraktivnější. Hamburku se podařilo rozšířit svou pozici předního mezinárodního námořního uzlu a zároveň se proměnit v zelený přístav, který podporuje ochranu klimatu.

Více lodí, méně emisí
Jedním ze způsobů snižování emisí CO2 je použití bezsirného paliva. Od roku 2009 ji hamburský přístavní úřad (HPA) používá pro svou vlastní flotilu lodí. Kromě toho jsou kotviště pro čluny a trajekty vybaveny pozemním napájením.

Ve spolupráci s ECOPorts vytvořila HPA také invence pro zlepšení ekologické šetrnosti k vodě: „Environmental Ship Index“ a „Carbon Footprint“ byly navrženy k posouzení dopadu námořních plavidel na životní prostředí. Dnes tyto parametry pro výpočet poplatků za přístavy používá několik evropských přístavů. Od července 2011 vypočítává Hamburk také své přístavní poplatky na základě ekologického dopadu lodi. Aby se hamburkský přístav změnil na zelený, připojil se k programu „Eco Partnership“.

Existují zde také opatření zaměřující se primárně na kontejnerové terminály: například terminál Altenwerder společnosti HHLA bude brzy provozován pouze z obnovitelných zdrojů. Kromě toho společnost HHLA zahájila projekt vývoje vozidel s bateriemi pro přepravu kontejnerů. Brzy by mohly nahradit stávající vozidla poháněná dieselovým motorem.

Přístav Hamburk se nachází v samém srdci města a stále přitahuje návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Řeka Labe, která se může pochlubit velkolepými výletními loděmi, je považována za jednu z hlavních turistických atrakcí města.

Markéta Jiroušková, redaktorka Architecture Week

Categories: Naše města

0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Language