Budova se v zimním semestru otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí i budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ). Studenti budou mít k dispozici nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost. 

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství (PTZ) byla zahájena v roce 2018. Nyní dojde k centralizaci všech pracovišť a výukových prostor do jedné budovy. „Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá až do 60. let minulého století a v důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí, máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům,“ uvedl docent Jan Banout, děkan FTZ a zároveň koordinátor projektu výstavby PTZ. ČZU tak na žebříčku nejekologičtějších univerzit světa postoupila na 31. místo.

Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se bude používat i na zalévání. Pavilon bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo dva stojany na dobíjení elektromobilů. Pavilon je vybaven fotovoltaickými panely, které zajistí částečnou dodávku elektrické energie. Vytápění bude zajišťováno pomocí tepelných čerpadel. „Velmi významné bude rozšíření kapacit pro zpracování epidemiologických dat a provádění dalších studií na nebezpečných patogenech, které ohrožují domácí a volně žijící zvířata a potenciálně mohou být přeneseny na lidi,“ dodal Jan Banout. 

Kromě špičkových laboratoří a herbária (prostoru pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitáře pro botanické vzorky, pozn. red.) se pavilon bude pyšnit i multikulturním centrem, které bude sloužit studentům z různých částí světa, znevýhodněným studentům a studentům se specifickými potřebami. Nová budova umožní i využití interaktivních výukových metod typu „classroom response system.“ K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání.

zdroj: https://www.tvarchitect.com/clanek/czu-se-rozroste-o-pavilon-tropickeho-zemedelstvi/#

Categories: PrahaUncategorized

0 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Language